Przygotuj się do ciąży

Przychodzi taki czas, kiedy w kobiecie rodzi się pragnienie bycia matką i dojrzewa ona do decyzji by zajść w ciążę…

Ciąża, choć jest to proces fizjologiczny, stanowi duże wyzwanie dla organizmu. Wraz z poczęciem dziecka musi się on przystosować do zachodzących w nim zmian. Wymaga to przestawienia dotychczasowych priorytetów i dostosowania się do nowego stylu życia.
Dlatego warto byś na kilka miesięcy przed planowaną ciążą przygotowała się do tego nowego doświadczenia.

Zgłoś się do swojego lekarza rodzinnego, by ocenił Twój stan zdrowia, zlecił podstawowe badania kontrolne, i doradził w szczepieniach. Przed ciążą zaleca się szczepienie przeciw różyczce, wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, meningokokom, pneumokokom i ospie wietrznej, jeśli szczepienia te nie były wykonane w dzieciństwie.

Odwiedź stomatologa, podczas ciąży leczenie uzębienia zwykle jest utrud- nione (ograniczenia w wykonywa- niu zdjęć rtg). Warto zatem wyleczyć wszelkie ubytki jeszcze przed zajściem w ciążę.

Odżywiaj się zdrowo, stosuj zbilansowaną dietę, spożywaj warzywa i owoce pięć razy dziennie, unikaj wysokoprzetworzonej żywności czyli mąki i cukru oraz artykułów z konserwantami.
Zadbaj o aktywność fizyczną, wybierz taki rodzaj ruchu, który sprawi Ci przyjemność, np rower, spacery, pływanie.

Zażywaj kwas foliowy, (w dawce 0,4 mg) dziennie), zapobiega wadom wrodzonym układu nerwowego u dziecka.

Zrezygnuj z używek: z papierosów, alkoholu, narkotyków, substancje te mają negatywny wpływ na Ciebie i Twoje dziecko.
Umów się na teleporadę.
 
☎️22 230 22 05

Udostępniając dzielisz się wiedzą

Zobacz też:

Aktualności

Jesteśmy Grantobiorcą w projekcie „e-usługi POZ”

Jesteśmy Grantobiorcą w projekcie pn.: „Wdrożenie e-usług w placówkach POZ i ich integracja z systemem e-zdrowia” („e-usługi POZ”), finansowanym z Funduszy Europejskich. Nasza placówka otrzymała

Aktualności

Dzień otwarty w Przychodni Zdrowa Rodzina

Planujesz powiększenie rodziny? Jesteś w ciąży? Karmisz piersią? Zapraszamy na dzień otwarty w Przychodni Zdrowa Rodzina  ul. Puszczyka 14. w sobotę 21.05.22 w godzinach 10-14.00. Oferujemy bezpłatne

Kontakt

Znajdź nas

Formularz kontaktowy