Badanie piersi – zrób to sama

Dlaczego powinnam się badać?

  Pierś kobiety zbudowana jest z 15-20 zrazików czyli gruczołów produkujących mleko oraz przewodów, które transportują pokarm kobiecy do brodawki sutkowej. Otacza je tkanka tłuszczowa i łączna, nadająca piersi kształt.

  Z komórek wyściełających zraziki i przewody może rozwinąć się rak. Jest to nowotwór złośliwy mogący dawać przerzuty do węzłów chłonnych i narządów wewnętrznych (np. płuc, wątroby, kości i mózgu).

  Większość nowotworów piersi wywodzi się z przewodów (rak przewodowy), znacznie mniejsza część ze zrazików (rak zrazikowy) 

  Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet. Stanowi około 23% wszystkich zachorowań z powodu nowotworów złośliwych u kobiet i około 14% zgonów z tego powodu. Szacuje się, że rocznie raka piersi rozpoznaje się u 1,5 miliona kobiet na całym świecie, a około 400 tysięcy umiera z tego powodu. 

  Jednak większość guzków jakie kobiety sobie wyczuwają to nie rak. Są to najczęściej torbiele i gruczolakowłókniaki, choć wymagają wnikliwej diagnozy i bacznej obserwacji nie są to zmiany złośliwe. Torbiele to wypełnione płynem przestrzenie, pojedyncze lub mnogie. Najczęściej występują w wieku 30-50 lat. Gruczolakowłókniaki to twarde lub elastyczne, przesuwalne, zazwyczaj niebolesne guzki, o nieregularnym kształcie. Występują częściej u młodych kobiet, po 20 roku życia.

Dlatego tak ważne jest samobadanie piersi. Każda kobieta powinna to robić regularnie, by poznać strukturę swoich piersi. Gdy pojawi się jakaś zmiana, łatwo ją będzie wtedy zauważyć.

Kiedy najlepiej przeprowadzać badanie?

Samobadanie piersi rozpoczynamy w 20 roku życia i przeprowadzamy co miesiąc, między 8 a 10 dniem cyklu menstruacyjnego, natomiast w przypadku braku miesiączki co miesiąc, w jednym wybranym dniu np. pierwszym lub ostatnim dniu miesiąca. 

Jak badamy pierś? 

Uciskamy pierś całymi opuszkami trzech środkowych palców wykonując trzy koliste ruchy i stopniując nacisk od słabego do mocnego w każdym badanym punkcie, aby dotrzeć do wszystkich struktur piersi. 

W badaniu posługujemy się metodą kwadratów albo tarczy zegara, czyli wzrokowo dzielimy pierś na cztery części. Dłoń na piersi przesuwamy według przedstawionych schematów:

Ruchy koliste

Badanie zaczynamy od zataczania okręgu po największym obwodzie gruczołu piersiowego, stopniowo, spiralnie, zgodnie z ruchem wskazówek zegara przesuwając się w stronę brodawki sutkowej.

Ruchy góra-dół

Dzielimy całą pierś na kilka pionowych, wąskich pasków. Rozpoczynamy badanie od górnego zewnętrznego kwadrantu zataczając małe koła i kierując się w dół, następnie w górę i tak na przemian, aż zbadamy dokładnie całą pierś.

Ruchy promieniste

Gruczoł piersiowy należy podzielić na dwanaście części, podobnie jak tarcza zegara. Badanie tym sposobem zaczynamy od zataczania małych kółek od brodawki, aż do godziny 12. Następnie tak samo do godziny 1, 2, 3 itd., aż zbadamy całą pierś.

Samobadanie piersi polega na oglądaniu i badaniu dotykowym

Oglądanie w trzech pozycjach

1)  Stań przed lustrem ze swobodnie opuszczonymi ramionami i oglądaj swoje piersi.

2)  To samo zrób z rękami uniesionymi do góry.

3) Następnie opuść ręce i oprzyj je na biodrach . 

Zwróć uwagę na :

  • symetrię gruczołów piersiowych, oraz zmiany wielkości i kształtu piersi
  • pojawienie się przebarwień, zaczerwienienia naskórka
  • uwidocznione naczynia krwionośne
  • wszelkie wciągnięcia, dołki, pofałdowania naskórka, czy też brodawki sutkowej

Badanie dotykowe w dwóch pozycjach

Pozycja stojąca

Pod prysznicem załóż lewą rękę za głowę, palcami prawej badaj lewą pierś. Stopniując nacisk, przesuwaj dłoń wg schematu, obejmując badaniem całą pierś. Tak samo badaj lewą pierś Oraz w pozycji leżącej.

Pozycja leżąca

Leżąc wsuń poduszkę pod prawy bark, a prawą rękę pod głowę. Palcami lewej ręki badaj prawą pierś, tak jak pod prysznicem. Tak samo badaj lewą pierś. Ściskając brodawkę, obserwuj czy nie wydobywa się z niej wydzielina.

Na co powinnaś zwrócić uwagę?

Fotografka Corrine Elisworth Beaumont w ramach kampanii ,,Poznaj swoje cytryny” promującej profilaktykę raka piersi wykonała zdjęcie dwunastu cytryn w opakowaniu po jajkach. Każda z cytryn miała jakiś defekt obrazujący najczęstsze niepokojące objawy tego nowotworu.

Rząd górny, od lewej

  • wyczuwasz zgrubienie
  • wgłębienie
  • zrogowacenie sutka
  • zaczerwienienie/uczucie gorąca
  • nieoczekiwany wyciek z brodawki 
  • owrzodzenie skóry
Rząd dolny, od lewej
 
  • wystający guz
  • nabrzmiała żyła
  • wklęśnięta brodawka
  • zmiana rozmiaru/kształtu
  • „skórka pomarańczowa”
  • twardy guzek 

PAMIĘTAJ! Jeśli zauważysz niepokojącą zmianę zgłoś się do specjalisty. Nie każda zmiana jest groźna, ale każda wymaga konsultacji położnej lub lekarza. Rak wcześnie wykryty jest prawie w 100% wyleczalny. Nie zwlekaj!

Udostępniając dzielisz się wiedzą

Zobacz też:

Aktualności

Jesteśmy Grantobiorcą w projekcie „e-usługi POZ”

Jesteśmy Grantobiorcą w projekcie pn.: „Wdrożenie e-usług w placówkach POZ i ich integracja z systemem e-zdrowia” („e-usługi POZ”), finansowanym z Funduszy Europejskich. Nasza placówka otrzymała

Aktualności

Dzień otwarty w Przychodni Zdrowa Rodzina

Planujesz powiększenie rodziny? Jesteś w ciąży? Karmisz piersią? Zapraszamy na dzień otwarty w Przychodni Zdrowa Rodzina  ul. Puszczyka 14. w sobotę 21.05.22 w godzinach 10-14.00. Oferujemy bezpłatne

Kontakt

Znajdź nas

Formularz kontaktowy