Choroba bostońska (bostonka, wysypka bostońska) jest wirusową chorobą zakaźną wywołaną przez wirusy Coxsackie. Wirus przenosi się drogą kropelkową, przez bezpośredni kontakt z chorym lub przez ślinę (picie z tego samego kubka) ale także stolec może być źródłem zakażenia (stąd tak ważne mycie rąk po wyjściu z toalety lub po przewijaniu chorego dziecka). Chorują głównie dzieci poniżej 10 roku życia choć dorośli też mogą ulec zakażeniu – okres zachorowań przypada na miesiące wiosenno-letnie i początek jesieni. W ostatnich latach obserwuje się więcej zachorowań na tę chorobę z niewiadomej przyczyny.
Mówi się o niej, że jest to choroba dłoni, stóp i ust ponieważ jest to najczęstsza lokalizacja zmian wysypkowych. Na początku choroby może pojawić się temperatura, która trwa 2-3 dni, brak łaknienia i ogólne złe samopoczucie. Po paru dniach, głównie na dłoniach i stopach pojawiają się pęcherzykowe wykwity ale mogą również występować na pośladkach i w okolicy krocza. Typowe są zmiany pęcherzowe na śluzówkach jamy ustnej, które mogą przekształcać się w bardzo bolesne owrzodzenia i nadżerki. Zmiany skórne utrzymują się 7 – 10 dni. Bywa, że choroba bostońska jest mylona z ospą wietrzną ale różnicująca jest lokalizacja zmian, bo w ospie zajęty jest głównie tułów, głowa i kończyny a w chorobie bostońskiej dłonie i stopy. W ospie mogą wystąpić również zmiany w jamie ustnej i na genitaliach ale jest to rzadziej spotykane niż w bostonce.
Nie ma leczenia przyczynowego a jedynie objawowe czyli leki przeciwgorączkowe w okresie zwyżki temperatury i przeciwbólowe przy dużych zmianach w jamie ustnej. Należy podawać do picia płyny obojętne (woda) aby zmniejszyć dyskomfort w jamie ustnej.
Na ogół choroba ma przebieg łagodny, bez powikłań.
Nie ma szczepionki przeciw tej chorobie.