Choroba bostońska

Choroba bostońska (bostonka, wysypka bostońska) jest wirusową chorobą zakaźną wywołaną przez wirusy Coxsackie. Wirus przenosi się drogą kropelkową, przez bezpośredni kontakt z chorym lub przez ślinę (picie z tego samego kubka) ale także stolec może być źródłem zakażenia (stąd tak ważne mycie rąk po wyjściu z toalety lub po przewijaniu chorego dziecka). Chorują głównie dzieci poniżej 10 roku życia choć dorośli też mogą ulec zakażeniu – okres zachorowań przypada na miesiące wiosenno-letnie i początek jesieni. W ostatnich latach obserwuje się więcej zachorowań na tę chorobę z niewiadomej przyczyny.

Mówi się o niej, że jest to choroba dłoni, stóp i ust ponieważ jest to najczęstsza lokalizacja zmian wysypkowych. Na początku choroby może pojawić się temperatura, która trwa 2-3 dni, brak łaknienia i ogólne złe samopoczucie. Po paru dniach, głównie na dłoniach i stopach pojawiają się pęcherzykowe wykwity ale mogą również występować na pośladkach i w okolicy krocza. Typowe są zmiany pęcherzowe na śluzówkach jamy ustnej, które mogą przekształcać się w bardzo bolesne owrzodzenia i nadżerki. Zmiany skórne utrzymują się 7 – 10 dni. Bywa, że choroba bostońska jest mylona z ospą wietrzną ale różnicująca jest lokalizacja zmian, bo w ospie zajęty jest głównie tułów, głowa i kończyny a w chorobie bostońskiej dłonie i stopy. W ospie mogą wystąpić również zmiany w jamie ustnej i na genitaliach ale jest to rzadziej spotykane niż w bostonce.

Nie ma leczenia przyczynowego a jedynie objawowe czyli leki przeciwgorączkowe w okresie zwyżki temperatury i przeciwbólowe przy dużych zmianach w jamie ustnej. Należy podawać do picia płyny obojętne (woda) aby zmniejszyć dyskomfort w jamie ustnej.

Na ogół choroba ma przebieg łagodny, bez powikłań.

Nie ma szczepionki przeciw tej chorobie.

Znajdź nas

Formularz kontaktowy

Uwaga

Osoby korzystające z sieci Orange, z powodu tymczasowej awarii operatora, mają zmieniony numer do naszej przychodni  do czasu naprawy.

Dla pozostałych pacjentów numer pozostaje niezmieniony.

Nowy Numer

Uwaga nastąpiła zmiana numerów telefonicznych do Rejestracji, obecnie, aby dodzwonić się do Przychodni proszę wybrać numer: