Rumień zakaźny

Rumień zakaźny zwany także piątą chorobą jest wysypkową chorobą zakaźną wieku dziecięcego wywołaną wirusem – parwowirus B 19. Zakażenie przenosi się głównie drogą kropelkową. Chore dziecko zakaża najbardziej przed pojawieniem się wysypki. Najczęściej chorują dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale dorośli też mogą ulec zakażeniu co jest szczególnie niebezpieczne dla kobiet w ciąży. Do zakażenia dochodzi dość często. Na początku choroby pojawia się niewielka temperatura lub przebieg jest bezgorączkowy. Objawem głównym jest wysypka początkowo występująca na twarzy w postaci rumienia i przypominająca kształtem motyla, potem pojawiają się wykwity gównie na kończynach, rzadziej na pośladkach i tułowiu przypominające girlandy. Wysypka utrzymuje się zwykle 6-10 dni ale zdarzają się przypadki, że trwa nawet 2 tygodnie blednąc i nasilając się zwłaszcza po ogrzaniu skóry, jej potarciu lub płaczu dziecka. Nie ma zmian na błonach śluzowych. Zdarzają się również zakażenia bezobjawowe.

Znajdź nas

Formularz kontaktowy

Uwaga

Osoby korzystające z sieci Orange, z powodu tymczasowej awarii operatora, mają zmieniony numer do naszej przychodni  do czasu naprawy.

Dla pozostałych pacjentów numer pozostaje niezmieniony.

Nowy Numer

Uwaga nastąpiła zmiana numerów telefonicznych do Rejestracji, obecnie, aby dodzwonić się do Przychodni proszę wybrać numer: