Odra

Odra jest wirusową chorobą zakaźną, która dawniej spotykana często, dzięki szczepieniom pojawia się teraz rzadko choć ostatnio w związku z ruchem antyszczepionkowym notowane są świeże zachorowania. Przebieg choroby jest ostry a zakaźność duża. Wirusy przenoszą się drogą kropelkową. Okres wylęgania trwa zwykle 9-11 dni. Chory zaraża otoczenie 3-5 dni przed pojawieniem się wysypki i przez pierwsze 3 dni jej trwania. Objawy charakterystyczne dla tej choroby to gruboplamista wysypka, zapalenie błon śluzowych dróg oddechowych i spojówek oraz wysoka gorączka. Przebieg choroby dzieli się na 3 okresy. Pierwszy okres nieżytowy cechuje wysoka gorączka, katar, suchy, męczący kaszel, zapalenie gardła i zapalenie spojówek ze światłowstrętem. Po kilku dniach na błonie śluzowej policzków pojawiają się białe plamki otoczone czerwoną obwódką (plamki Koplika). Drugi okres to okres wysypkowy, przebiegający początkowo jeszcze z wysoką temperaturą. Wykwity plamistogrudkowe, grube, pojawiają się początkowo za uszami, na twarzy i szyi a następnie schodzą w dół na tułów a następnie na kończyny. Mają tendencję do zlewania się. Kolejny okres to faza zdrowienia. Nie ma już gorączki, zmiany skórne bledną przybierając barwę brunatną co daje obraz skóry cętkowanej. W tych miejscach skóra ulega lekkiemu łuszczeniu. Wysypka znika w takiej kolejności jak się pojawiła. Leczenie odry jest wyłącznie objawowe, podaje się leki na obniżaniu gorączki, obficie poi dziecko oraz stosuje lekką dietę. Niestety w przebiegu odry mogą wystąpić powikłania takie jak zapalenie płuc, zapalenie oskrzeli, krtani, ucha środkowego czy biegunka. Najgroźniejsze są jednak powikłania neurologiczne (zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu). Odległym powikłaniem odry, pojawiającym się kilka lat po przebyciu choroby, jest podostre stwardniające zapalenie mózgu (LESS). Jest to już wówczas choroba nieuleczalna a objawy neurologiczne w postaci zaburzeń mowy, upośledzenia psychicznego czy niedowładów postępują i rokują bardzo źle. LESS występuje częściej u dzieci, które przebyły odrę przed ukończeniem 2 roku życia. Przebycie odry pozostawia trwałą odporność ale ponieważ choroba ta niesie możliwość różnych powikłań, tak ważne jest aby chronić dzieci przed tymi zagrożeniami. W zapobieganiu odrze najważniejsze są szczepienia ochronne. Dzięki powszechnie prowadzonym szczepieniom ochronnym liczba zachorowań wyraźnie spadła. Ostatnio rocznie rejestrowano w Polsce tylko ok. 100 przypadków odry ale niestety coraz więcej rodziców odmawia szczepienia swoich dzieci co spowodowało, że liczba nowych zachorowań znacznie wzrosła.

Znajdź nas

Formularz kontaktowy

Uwaga

Osoby korzystające z sieci Orange, z powodu tymczasowej awarii operatora, mają zmieniony numer do naszej przychodni  do czasu naprawy.

Dla pozostałych pacjentów numer pozostaje niezmieniony.

Nowy Numer

Uwaga nastąpiła zmiana numerów telefonicznych do Rejestracji, obecnie, aby dodzwonić się do Przychodni proszę wybrać numer: