Gorączka trzydniowa (trzydniówka) zwana także rumieniem nagłym jest często występującą wirusową chorobą zakaźną dotyczącą głównie niemowląt powyżej 6 miesiąca życia i dzieci do 2 lat (90% zachorowań) rzadziej obserwowana po 3-4 roku życia. Źródłem zakażenia jest dziecko lub osoba dorosła wydalająca wirusa i nie prezentująca żadnych objawów chorobowych.
Okres wylegania wynosi 7-9 dni. Choroba zaczyna się nagle wysoką gorączką do 40oC, która utrzymuje się od 2 do 4 dni, średnio 3 dni stąd nazwa „trzydniówka”. Towarzyszy jej ogólne złe samopoczucie, dziecko jest rozdrażnione, płaczliwe. W momencie nagłego ustąpienia gorączki pojawia się wysypka odropodobna, różowa obejmująca głównie tułów. Znika po 2-3 dniach bez łuszczenia i przebarwień skóry. Czasem chorobie towarzyszy powiększenie węzłów chłonnych zwłaszcza potylicznych, bóle brzucha, objawy ze strony dróg oddechowych.
Powodem złego samopoczucia dziecka jest przede wszystkim znacznie podwyższona temperatura ciała. Pojawienie się wysypki towarzyszącej ustąpieniu gorączki w zasadzie kończy chorobę.
U niektórych dzieci, na szczęście rzadko, w okresie gorączkowym mogą pojawić się drgawki, dlatego ważne jest aby stosować leki przeciwgorączkowe i nie dopuszczać do zwyżki temperatury ciała powyżej 38oC oraz zapewnić odpowiednią podaż płynów.
Choroba ustępuje samoistnie i pozostawia długotrwałą odporność.
Nie istnieje szczepionka przeciw tej chorobie.