Kolka u niemowląt

Kolka u niemowląt to powszechnie znana dolegliwość która może pojawić się już w okresie noworodkowym tj. w 2-3 tygodniu życia i trwać nie dłużej niż do 5 miesiąca życia. Uważa się, że to zaburzenie dotyka 20-40% niemowląt.

Przyczyna jest trudna do ustalenia choć przyjmuje się, że jest ona spowodowana czynnościowymi zaburzeniami przewodu pokarmowego z następowym bólem brzucha. Jako przyczynę rozważa się też zaburzenia wydzielania hormonów jelitowych, refluks żołądkowo-przełykowy, alergię na białko mleka krowiego a także wpływ czynników psychicznych czy niedojrzałość układu nerwowego.

Podstawowym objawem kolki jest nagły, napadowy płacz dziecka bez wyraźnej przyczyny, który może trwać nawet kilka godzin, częściej w godzinach popołudniowo-wieczornych. Niemowlę trudno jest uspokoić. Napadowi towarzyszy podkurczanie nóżek, prężenie całego ciała, wzdęty brzuszek. Często pod koniec napadu kolki dziecko oddaje gazy lub stolec. Potem niemowlę uspokaja się, zasypia i nie prezentuje żadnych niepokojących objawów.

Warto podkreślić, że obecność występowania kolki u dziecka nie wpływa na normalne przyjmowanie pokarmu i przybieranie na wadze. Nie ma też dowodów by kolka miała jakiekolwiek długotrwałe skutki wpływające na zdrowie dziecka.

Niestety nie ma skutecznej metody leczenia kolki. Podejmuje się różne działania w celu złagodzenia objawów. Każdemu dziecku może pomóc coś innego, dlatego trzeba próbować różnych metod aby wybrać tę najbardziej skuteczną.

Można stosować masaże brzuszka zgodnie z ruchem wskazówek zegara przed każdym karmieniem lub ułożyć dziecko na brzuszku na 10-15 minut przed karmieniem co spowoduje oddanie gazów. Delikatny masaż opisany powyżej można zastosować także w trakcie napadu kolki. Inną metodą jest lekkie, naprzemienne dociskanie kolanek dziecka do brzuszka, co ułatwi odejście gazów. Nie powinno się tego jednak robić bezpośrednio po karmieniu.

Matka, która karmi piersią powinna zwrócić uwagę na to co je i wyeliminować ze swojej diety produkty wzdymające (kapusta, brokuły, morele, śliwki, cebula, fasola, groch, kakao, czekolada, mocne przyprawy itp.) Jeżeli dziecko karmione jest sztucznie warto spróbować zmianę mleka modyfikowanego na hydrolizat białkowy (Babilon pepti 1 DHA, Nestle NAN Optipro H.A.1, Nutramigen 1 LGG), oczywiście po konsultacji z lekarzem.

Bardzo ważne jest to aby atmosfera wokół dziecka była spokojna, niepokój rodziców a zwłaszcza matki, może być odczuwany przez malucha, zwiększać jego rozdrażnienie i wpływać stresorodnie.

Ponieważ u niektórych niemowląt napady kolki występują o stałej porze można na 30-60 minut wcześniej podać probiotyk (np. Lakcid, Dicoflor, BioGaia) i to często przynosi ulgę.

W przypadku gdy zawodzą wszystkie środki można zastosować leczenie farmakologiczne – simetikon (Espumisan, Infacol, Bobotic) lub dimetikon (Esputicon).

Znajdź nas

Formularz kontaktowy