Wiele chorób przenoszona jest drogą kropelkową (powietrzną) lub przez bezpośredni kontakt z chorym. Na zachorowania na choroby zakaźne i zakażenia najbardziej narażone są dzieci, osoby starsze i ciężko chore, osoby z upośledzoną odpornością oraz osoby przebywające w dużych skupiskach ludzi (żłobki, przedszkola, szkoły, galerie handlowe)
Aby zmniejszyć narażenie zdrowego dziecka na zachorowanie należy podjąć proste czynności zapobiegawcze.
Unikać kontaktu z chorą osobą.
Unikać dużych skupisk (środki transportu, galerie handlowe) w okresie epidemii np. grypy
Jeżeli w domu jest noworodek lub małe niemowlę ograniczyć wizyty osób dorosłych które mogą być nosicielami a przede wszystkim dzieci, które mogą być już zakaźne bez ewidentnych objawów choroby jak np. w przypadku ospy wietrznej
Przestrzegać zasad higieny osobistej (upewnić się, że wszyscy domownicy myją ręce po korzystaniu z toalety i przed jedzeniem i piciem).
Jeśli ktoś z domowników nie czuje się dobrze, odizolować go o ile to możliwe w osobnym pomieszczeniu, korzystać z osobnych ręczników lub zmieniać codziennie ręczniki.
Czyścić twarde lub plastikowe zabawki wodą i płynem do mycia naczyń i przechowywać je w stanie suchym.
Przestrzegać zasad higieny żywienia (mycie produktów żywnościowych).
Jeżeli dziecko uczęszczające do żłobka lub przedszkola jest przeziębione, ma zapalenie spojówek, biegunkę czy wymioty powinno pozostać w domu aby nie kontaktować się z innymi zdrowymi dziećmi i nie narażać ich na możliwość zakażenia.