Bilans Zdrowia 10-latka

Bilans zdrowia 10-latka –  czyli ucznia III klasy szkoły podstawowej

Na badanie bilansowe uczeń zgłasza się obowiązkowo z jednym z rodziców lub opiekunem.

Badanie nastawione jest na ocenę poziomu rozwoju i stanu zdrowia dziecka oraz zmian, jakie nastąpiły w pierwszych latach nauki w szkole a więc przystosowania się do szkoły (wyniki w nauce, motywacja do nauki) i środowiska społecznego (kontakty z rówieśnikami, nauczycielami).

Wywiad od rodziców daje nam informacje, czy dziecko prowadzi higieniczny tryb życia i odżywiania (pora snu i posiłków, jak długo siedzi przed ekranem komputera lub telewizora, czy uprawia sport), czy nie jest nadpobudliwe, czy nie ma zaburzeń koncentracji uwagi lub emocjonalnych, jak czuje się w szkole i klasie i czy ma przyjaciół.

Oceniany jest rozwój fizyczny a więc wzrost i masa ciała oraz określenie ich pozycji na siatkach centylowych.

Sprawdzając wzrok oceniamy ostrość wzroku, obecność zeza i widzenie barw.

Słuch badamy orientacyjne.

Podczas badania bilansowego oceniamy narządy wewnętrzne, szczególnie zwracamy uwagę na wielkość tarczycy, dokonujemy pomiaru ciśnienia tętniczego krwi i oceniamy stan uzębienia.

Lekarz ocenia również narząd ruchu pod kątem wad postawy, zniekształceń kończyn dolnych lub innych nieprawidłowości.

Zwracamy także uwagę na rozwój wtórnych cech płciowych (zewnętrzne cechy dojrzewania płciowego) u dziewcząt rozwój piersi; u chłopców – badania obecności jąder w mosznie, wielkość jąder i prącia.

Przeprowadzana jest  kwalifikacja do grup na zajęcia wychowania fizycznego i sportu szkolnego oraz możliwości uczestnictwa w różnego rodzaju zawodach i sprawdzianach.

Zwracamy również uwagę na czynniki ryzyka wczesnego rozwoju miażdżycy jak otyłość, nadciśnienie, obciążenia rodzinne (choroba wieńcowa, zawał mięśnia sercowego, udar mózgu), a w żywieniu nadmiar spożycia tłuszczów zwierzęcych czy soli kuchennej.

Podsumowując wyniki badania bilansowego lekarz określa:

  • poziom rozwoju fizycznego
  • rozwój psychospołeczny i przystosowanie szkolne
  • ewentualne zaburzenia i choroby
  • dalsze postępowanie – badania dodatkowe, konsultacje, zalecenie ćwiczeń, kwalifikacja do opieki specjalistycznej (dyspanseryzacja)

Znajdź nas

Formularz kontaktowy

Uwaga

Osoby korzystające z sieci Orange, z powodu tymczasowej awarii operatora, mają zmieniony numer do naszej przychodni  do czasu naprawy.

Dla pozostałych pacjentów numer pozostaje niezmieniony.

Nowy Numer

Uwaga nastąpiła zmiana numerów telefonicznych do Rejestracji, obecnie, aby dodzwonić się do Przychodni proszę wybrać numer: